ZMIANY W OPŁACIE SKARBOWEJ ZA PEŁNOMOCNICTWA SKŁADANE W FORMIE ELEKTRONICZNEJ
W ramach nowelizacji ustawy o podatku rolnym, podatkach i opłatach lokalnych oraz podatku leśnym zostały wprowadzone zmiany w zasadach uiszczania opłaty skarbowej za pełnomocnictwa w formie elektronicznej.
Zgodnie z nowelizacją, od 1 stycznia 2025 r. od złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii składanej w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego (np. ePUAP, e-Urząd Skarbowy), organem podatkowym właściwym miejscowo do wniesienia opłaty skarbowej jest:
- organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę mocodawcy. W przypadku udzielenia pełnomocnictwa lub prokury przez więcej niż jednego mocodawcę w jednym dokumencie będzie to organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę mocodawcy wskazanego w tym dokumencie jako pierwszy, który ma miejsce zamieszkania albo siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Prezydent miasta stołecznego Warszawy, jeżeli mocodawca albo żaden z mocodawców ustanawiających pełnomocnictwo lub prokurę w jednym dokumencie nie ma miejsca zamieszkania albo siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Nie ulega zmianie wysokość opłaty i nadal wynosi ona 17 zł - zgodnie z częścią IV Załącznika „Wykaz przedmiotów opłaty skarbowej, stawki tej opłaty oraz zwolnienia” Ustawy o opłacie skarbowej z dnia 16 listopada 2006 r.
W przypadku dokumentów pełnomocnictwa w formie elektronicznej składanych po 1 stycznia 2025 r., dla których opłata skarbowa została uiszczona niezgodnie z przepisami, należy wnieść ponownie opłatę do właściwego organu podatkowego. Urząd rekomenduje skierowanie pisma do organu podatkowego, do którego błędnie wniesiono opłatę, o jej zwrot.
Metryka
- autor lub odpowiedzialny za treść: Magda Woźniakdata wytworzenia: 2025-04-04
- opublikował: Krzysztof Firkodata publikacji: 2025-04-04 13:50
- zmodyfikował: Krzysztof Firkoostatnia modyfikacja: 2025-04-04 13:53